Zapraszam do dzielenia się tym co spotkało Was na szlaku. Piszcie o miłych wrażeniach i przykrych informując nas o tym gdzie warto pójść, a gdzie mogą spotkać nas kłopoty. Informujcie o zmianach w przebiegu szlaków, utrudnieniach, zniszczeniach, brakach w oznakowaniu.
Ta karma jest idealna dla mojego kota, https://baskerville-petfood.pl/dla-kota/karma-mokra-dla-kota Mokra karma dla kotów w Baskerville. Zawsze jestem pewna jakości produktów z tego sklepu, ponieważ karma jest świeża i dobrze zapakowana. Dostawa jest szybka, co jest również bardzo wygodne. Ten sklep oferuje duży wybór i doskonałą obsługę. Jestem wdzięczna za profesjonalne doradztwo przy wyborze karmy dla mojego kota ze specjalnymi potrzebami.
Szlak czerwony z Wołosatego na Tarnicę https://rzeszowpodkarpackie.com/tarnica/ czasy na szlaku są źle obliczone lub jeśli chcemy się nimi kierować musimy uwzględnić bardzo szybkie tempo. Wracając z Tarnicy szlakiem niebieskim do Wołosatego cała trasa zajmuje szybkim tempem minimum 6 godzin. Jednak trudno na tym szlaku o szybkie tempo jeśli idzie się 20 km po górach.
Słuszna uwaga. Proszę zwrócić uwagę na metodę Trantera. To algorytm bazujący na wyliczeniach metodą Naismitha, ale dodatkowo uwzględniający kondycję turysty oraz czas trwania wędrówki. Warto znać swoją kondycję i korzystać z wyliczeń przyporządkowanych swojej kondycji. Pozdrawiam.
Może ktoś grał na tej stronie https://vulkan201.bet/pl/game-demo/sweet-bonanza-1000? Chciałbym poznać wasze wrażenia.
Szlak żółty od przełęczy Panczkiewicza na Bliźniaki - ogromne rumowisko powalonych drzew, brak mozliwości przejścia
Turyści ! Potrzebuje pomocy!
Interesuje mnie szlak żółty na Turbacz z Nowego Targu Kowańca. Na którym przystanku należy wysiąść jadąc nowotarską "2"? Z góry dzięki za pomoc.
I w innym temacie dramatycznie słabo oznakowany niebieski Trzy Kopce-Pilsko przynajmniej jak dla mnie. Znacznie gorzej jak przebiegający równolegle GSB.
Pozdrawiam
Niebieski szlak na Modyń z Limanowej w rzeczywisyości ma zupełnie inny przebieg (stare znaki jak na mapach sa zamalowane). Obecnie prowadzi po Zarębówce przez wzgórze Golców, na Jeżową Wodę, Młyńczyska i przez krzyż jubileuszowy na Modyń. Ogólnie kiepsko oznaczony, zwłaszcza w terenie zabudowanym
Cześć <b>to ja</b>
Od jakiegoś już czasu zaprząta mi głowę GSB . Planuje w tym roku zabrać sie za niego ale w ratach po kilka dni . A że dzisiaj planowało mi sie wolne a i pogoda miała być całkiem znośna postanowiłem tak na szybko sprawdzić początek tego szlaku i przebyć pierwsze szczyty : z Ustronia na Równicę i dalej na Czantorię . Przyjechałem pod dworzec kolejowy w Ustroniu a tam ... nigdzie nie ma oznaczenia , że właśnie tam się zaczyna Główny szlak Beskidzki a nawet nie ma , że tam jest jakikolwiek czerwony szlak !!! Po dłuższym szukaniu znalazłem coś słabo widocznego na drzewie - to- był - w pełni tego słowa znaczeniu - czerwony ( kiedyś ) szlak . A myślałem że GSB to coś wielkiego , czym m. in. miasto Ustroń chce się pochwalić . Ale i tak wybrałem się na wędrówkę na szczyty w zimowej scenerii i wcale mi nie przeszkadzało , że po drodze przez całe 20 km nie spotkałem żadnego turysty .
Pozdrawiam . Powodzenia na szlakach .
Ktoś odnalazł w Ustroniu taki znak. Nie widać na zdjęciu, czy to jest koło dworca, a być powinno.
... na Wołosatem GSB lepiej jest oznaczony. Widać obowiązuje zasada: "Prawdziwy (szlak) nieważne jak zaczyna, ważne jak kończy."
Witam ponownie
Sprawa sie trochę wyjaśniła . Dzwoniłem wczoraj do PTTK Cieszyn odpowiedzialnego za oznaczenie GSB i dowiedziałem się , że zmieniła się trochę trasa tego szlaku . Zaczyna się on teraz od dworca Ustroń Zdrój i chociaż nie ma tam oficjalnej mapy to wkrótce ma się tam pojawić. Ale sam szlak czerwony jest tam zaznaczony .
Pozdrawiam Mirek
Witam,
Nie mam większego problemu z mapą i szlakami (ogólnie fantastyczna inicjatywa). Mam delikatny problem tylko z tym, że punktacja do GOT w kalkulatorze nie zawsze pokrywa się z regulaminem tras (np. Babia Góra, a konkretnie Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach - Szkolnikowe Rozstaje - Przełęcz Krowiarki. Kalkulator zalicza zbyt wiele punktów w stosunku do regulaminu. Błąd jest również w jednej z tras na Pilsko, nie przypomnę sobie teraz, w którym dokładnie momencie, jak sobie przypomnę, to napiszę).
Jednakże, pragnę napisać ostrzeżenie dla osób, chcących pójść na Stożek z przełęczy Kubalonka przez Przełęcz Łączecko. Nie każdy decyduje się na przejście przez Kiczory, wybiera zatem niebieski szlak z przełęczy. Tam pojawia się problem, ponieważ czerwony szlak do Przełęczy Łączecko prowadzi przez szeroką, ubitą drogę gruntową, na samej zaś przełęczy widzimy drogowskaz, który wskazuje nam szlak na Stożka przez Kiczory, na Stożka niebieskim i do Wisły Głębce. Bardzo łatwo, w przypadku pogorszenia warunków pogodowych, późnej pory i ciemności, dać się zwieść wygodną drogą i pójść nią na wprost. W schronisku dowiedzieliśmy się, że w ten sposób wielu turystów wpada w pułapkę i gubi szlak, nam też się to w ciemnościach przytrafiło. Szlak niebieski znajduje się tuż przy tej własnie drodze, odbija od niej niemal równolegle, by za chwilę piąć się w górę. Problem z nim jest taki, że nie ma początkowo na nim żadnych oznakowań, pojawiają się dopiero po kilkuset metrach, kiedy już się trochę nim podejdzie. Sądzę, że to jest najważniejszy problem oznakowania tego szlaku, bowiem nawet jeżeli drogowskaz wskazuje kierunek, to brak jakichkolwiek oznakowań rodzi niepewności.
Zalecam daleko posuniętą ostrożność, najlepiej zrobić postój, dobrze się przyjrzeć i zastanowić, nie przeć na siłę do przodu.
Pozdrawiam i do zobaczenia na szlakach, w przyszłym tygodniu ponoć pogoda ma nie być zła, to może zaliczy się Pieniny.
Witam,
mam następującą prośbę związaną z przebudową dróg na przełęczy Łączecko.
Czy wiadomo Wam gdzie biegnie nowobudowana, szeroka droga żwirowa z Os. Kubalonka przez Przełęcz Łączecko?
Czy jest ona połączona z doliną Łabajowa, czy jest to droga ślepa? Niestety do tej pory nie mam jej na żadnych mapach, jak również nie ma jej na zdjęciach satelitarnych i na Geoportalu.
Pozdrawiam, Marek
Witam
Wczoraj z moją córcią (6 l) pokonaliśmy trasę z Wisły Oaza na Stożek, ze stożka na Cieślar i powrót do Wisły. Nie mogę jednak obliczyć ile punktów mogę nam dodać za odcinek Stożek - Cieślar- Mały Stożek. Proszę o podpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam, Marcin
Chętnie odpowiem, ale proszę dokładnie wskazać o jaki szlak chodzi. Skąd, dokąd i jaki kolor szlaku. Kolejność szczytów jest taka: W.Stożek - M.Stożek - Cieślar.
Dokładnie to cała trasa była taka: Wisła Oaza (żółty szlak)- W.Stożek-M.Stożek-Cieślar-M.Stożek-Wisła Oaza (niebieski szlak) W kalkulatorze brakuje wejścia na Cieślar.
witam, szukam szlakow w Tatrach dla osob w wieku 50+ , nie jestesmy nowicujszami ale kazda pomoc mile widziana , na Orla to sie raczej nie wybierzemy ale Rysy od slowackiej zaliczone wiec moze ktos podrzuci swoje pomysly ? z gory dziekuje i pozdrawiam wszystkich łazikow ;)
Zamkniety szlak w Beskidzie Żywieckim - żóty z Borów Orawskich na H.Lipowską. Mnóstwo powalonych drzew.
Witam,
dzisiaj z całą rodzinką wybraliśmy się na Soszów. Dla urozmaicenia, ze schroniska postanowiliśmy wybrać drogę wskazaną przez nawigację w telefonie (wcześniej poszliśmy niebieskim szlakiem przez Wisłę Jawornik). Dotarliśmy w ten sposób do zielonego szlaku który pięknię i prosto doprawadził nas do Wisły Dziechcinka. Zapisuję trasy dzieciom w książeczkach GOT PTTK. Jak mam obliczyć punkty jeśli nie widzi zielonego szlaku? Wpisałam im tylko tyle ile jest za dotarcie do schroniska. Powrót jest dla mnie na razie zagadką. Może ktoś z was ma jakieś propozycje.
Z przyjemnościa odpowiadam na pytanie.
Nie ukrywam, że czuję się jak odkrywca szlaku . Pan w schronisku na Soszowie kojarzył, że jest gdzieś jakiś szlak. Może gdyby nie os. Skalnity to poszlibyśmy dalej zielonym szlakiem, ale ze wzgledu na dzieci stwierdziliśmy, że lepiej pójść drogą między domami niż ryzykować pójście szlakiem którego nie ma na mapie Wisły.
To jest nowy szlak. Jest ujęty na nowej mapie wyd. Compass. Tu jest komunikat PTTK o jego wytyczeniu.
Szlak czerwony w Beskidzie Niskim od mijescowości IZBY do miejscowości Radocyna w czasie 8h :) Radocyna ulepszona i odnowiona baza namiotowa.Polecam.
Dla osób chcących zapoznać się z szlakmi zachodniej Wielkpolski, załączam link do mojej autorskiej strony i mam nadzieję że zawarte na niej infomację będą przydatne dla turystów odwiedzjących te rejony
www.naszlakach.pl
A'propos wycinek.....
Szlak żółty Przeł.Bory Orawskie-szlak czarny Złatna-Hala Rysianka.
Odcinek szlaku od przeł. poprowadzony "drogą" którą ściągają drewno-stan szlaku-nie do przejścia !!! -błoto powyżej bucików-a buty mam wysokie
Na razie możecie sobie odpuścić ten szlak.....a i na granicznym słowackim Trzy Kopce-Przeł Bory Orawskie są ślady "naszych" drwali-trzeba obchodzić rozwalony szlak lasem....
Wielka szkoda !
W ostatnich dniach dotarła do mnie wieść o wielkiej stracie, którą ponisł szlak Kubalonka - Barania Góra, a mianowicie o spalonym kościółku p.w. Matki Boskiej Fatimskiej na Stecówce. Wielu z nas miało okazję widzieć go i odwiedzić na szlaku, nieopodal schroniska na Stecówce. Szkoda, że Ci którzy nie widzieli tego urokliwego miejsca już go nie zobaczą :(
Wycinka drzew.
szlak zielony z Magurki Radziechowskiej do miejscowości Ostre.Kolejna wycinka zdrowych drzew!Gdzie są nasi ekolodzy!?Niedługo bedziemy mieli prawdziwą pustynię w Beskidzie Śląskim!
Moze rozdmuchalibysmy szerzej ten temat?
Ostrzeżenie:
Beskid Niski, trasa żółta z Bartnego w kierunku południowym. Zdewastowany szlak przez ciężki sprzęt z wycięciem oznakowanych szlakiem drzew po obu stronach. Błoto po kostki (suchy październik 2013) wycięte drzewa i krzewa tworzą prawdziwe zasieki. W efekcie straciłem gdzieś szlak z oczu. Oczywiście iść można przedzierając się przez krzaki, ale należy trzymać się lewej strony szlaku i szukać oznakowania, które zboczy z tej drogi gdzieś w lewo.
Drodzy Turyści!
Zwracam uwagę na fatalny stan ( jak dla mnie) oznakowania szlaku czerwonego na odcinku Rachowiec-Sól PKP. Idąc z bratem zgubiliśmy się, a zdarza nam się to rzadko, a nawet bardzo rzadko. Pozdrawiam
Hej !
To nie tylko Ciebie dopadło-ja również się "trochę" pogubiłem.....Nawet GPS nie pomógł-szlak w terenie sobie a w odbiorniku sobie.Poszedłem na "pałę" -ale zgadzam się z Tobą-szlak(oznakowanie) -masakra.
W Bieszczadch to samo niebieki szlak między Łopiennikiem a Durną musiałem 800 m pokonać na GPS szłem ścieżką ale oznakowania brak duża wycinka drzew ale jak ktoś ścina drzewo z oznakowaniem powinien go namalować na innym czyż nie?
Beskid Śląski - szlak zielony ze Smrekowca do Wisła Czarne - Dom Turysty nie istnieje, jest tylko szklak zielony Smrekowiec - Wisła Nowa Osada!
Witam! Jest niezgodność co szlaków z Hali Kamińskiego - od szlaku zielonego na Hali odchodzi szlak żółty z oznaczeniem "Mylne Młaki", nie ma natomiast tam początku szlaku czarnego do Zawoji Czatoży
Witam użytkowników i od razu mam pytanie . Czy ktoś szedł z Przełęczy Krzyżne poprzez Krabika do Turni nad Dziadem a następnie schodził do polany pod Wołoszynem ? W poniedziałek z grupą znajomych próbowaliśmy przejść w ten sposób ale z powodu gęstej mgły na wysokości Karbika troszkę się pogubiliśmy i schodziliśmy kawałek żlebem a potem kosodrzewinom i przez las generalnie krótko mówiąc masakra J Podobno jest możliwość przejścia tego w miarę spokojnym szlakiem ktoś może zna ?
Pilnie poszukuję mapt Słowackich Tatr Niżnych najlepiej okolic Chopoku lub linka do jakiejś sensownej mapki.
Z góry dziękuję i czekam ne maila.
ps.wybieramy się 03-06.08.2013 i nie mamy dokładnej mapy.
Ja kupiłem na tej stronie. Trochę drogo ale jest.
link:
www.mapy.bialystok.pl
Pozdrawiam
Pilnie poszukuję mapt Słowackich Tatr Niżnych najlepiej okolic Chopoku lub linka do jakiejś sensownej mapki.
Z góry dziękuję i czekam ne maila.
ps.wybieramy się 03-06.08.2013 i nie mamy dokładnej mapy.
Witam!
Podzielcie sie ze mną informacjami dotyczącymi dostępnością i cenami noclegów w Alpach Rodniańskich; Borsa i okolica. Będę wdzięczny.
Pozdrawiam
Perć Akademików nadal zamknięte http://www.radiokrakow.pl/www/index.nsf/ID/KORI-97YHRW
Dzisiaj przeszedłem nowy szlak zielony z Soszowa Wielkiego do Wisły Centrum, Według źródeł wynika, że ma 8,5 km. Nie ma go w kalkulatorze i nie mam go na swoich mapach. Czy portal planuje go umieścić? Szlak powstał w 2012r.
Pozdrawiam
Dziękuję za informację. Ostatnio uzupełniam oprogramowanie i juz dłuższy czas nie wprowadzałem szlaków. Czy ktoś wie, skąd wziąć przebieg tego szlaku?
Znalazłem opis i miała być mapka, ale jej nie ma.
http://www.pttk.wisla.pl/Aktualnosci.html
Napisałem do tego oddziału o mapkę, jak ją dostanę to się oczywiście podzielę.
Właśnie został wprowadzony ten szlak na kalkulator. My w niedzielę poszlismy tym szlakiem i z obawy o zgubienie (na mapie nie było też tego szlaku) skręciliśmy na os. Skalnity do Wisły Dziechcinka.
Witam wszystkich aktywnych ;-). Planuje piątkowo- sobotni /14-15 czerwca/ relaks na szlakach tatrzańskich. Czy ktoś się orientuje jakie są warunki na trasie Kużnice - Murowaniec - Czarny Staw - Karb - Zielony Staw - Dwośniak - Murowaniec - Kuźnice. Wiadomo nic na siłę ale taka trasa była planowana ale ponieważ jak w piosence" ciągle pada..." lepiej się dopytać. Jeśli ktoś ma informacje o utrudnieniach dajcie znać !!!!
Trasa zrealizowana WIDOKI PIĘKNE warto było się zmęczyć … nie było żadnych utrudnień pogodowych
jedynie można przyczepić się do mojej kondycji ale zamierzam nad nią pracować
Witam wszystkich aktywnych ;-). Planuje piątkowo- sobotni /14-15 czerwca/ relaks na szlakach tatrzańskich. Czy ktoś się orientuje jakie są warunki na trasie Kużnice - Murowaniec - Czarny Staw - Karb - Zielony Staw - Dwośniak - Murowaniec - Kuźnice. Wiadomo nic na siłę ale taka trasa była planowana ale ponieważ jak w piosence" ciągle pada..." lepiej się dopytać. Jeśli ktoś ma informacje o utrudnieniach dajcie znać !!!!
Hej hej ;) Trasa Tatry Zachodnie - Chochołowska - Ornak - Starobociański - Kończysty - Trzydniowy- Chocłowska - Wejście na Ornak przygodowe nie widać szlaku wszędzie śnieg- i trudno powiedzieć czy się z nim nie zleci a sosny się nie da trzymać cały czas - zejście w ogóle niebezpieczne. Od Onarku bez utrudnień do Starobociańskiego jedynie płaty śniegu. Zejście po zboczu czerwonym szlakiem po śniegu. Dalej bez utrudnień. W częście zalesionej jeszcze dużo śniegu w dolinach widać że lawiny schodzą. Pozdrowienia ;)
Cześć, czy może ktoś wie jakie są warunki na Świnicy? Pozdrawiam Tomek
Witam mam pytanko odnośnie niebieskiego szlaku z Zwardonia na Ożna i dalej do Kolonia niema go na kalkulatorze ja go mam na mapie fakt że starej, czy ten szlak jeszcze istnieje i drugie pytanko czy jest schronisko na Ożnej na tej samej mapie jest.Dzięki za podpowiedź.
Wczoraj ludzie zbierający w lesie porzucone poroże zauważyli w gminie Lipowa, w masywie leśnym Skrzycznego, niedźwiedzicę z dwoma młodymi - mówi Wojciech Motyka, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa w Węgierskiej Górce
To już wiosna
Niedżwiedz to miłe zwierze ,dopuki si,e nie zdenerwuje. a hoj!
Limacon
Witam.
Chodzi mi po głowie wyprawa powiedzmy tygodniowa, może 2-tygodniowa, żeby ciągle iść szlakami, wieczorem do schroniska jakiegoś po drodze, i rano dalej, powiedzmy, żeby przejść od Beskidu Śląskiego do Sądeckiego, albo jeszcze dalej.
Czy ktoś próbował czegoś takiego? Jakieś porady?
Witam
Najlepszy więc będzie Główny Szlak Beskidów - czerwony.
Ja wyruszam nim z Wołosatego do Iwonicza Zdroju lub jeszcze dalej 26.04.2013 r.
Zapraszam.
Siemka zlatko.
Super pomysł, zapewniam Cię, że jest paru którzy tego próbowali, oraz tacy którym to się udało. Ale czy na pewno jesteś na to goto-wa/wy? Widzę, że nikt nie kwapi się odpisać na Twojego posta i chyba wiem czemu: " Jakieś porady? " zdradza, że nie bardzo jesteś w temacie. Uzbierało by się bardzo dużo informacji, które należało by omówić przed takim przedsięwzięciem. Powiem tak: jeśli Twoja dotychczasowa bytność w górach ograniczyła się do korzystania z kolejek górskich (do góry i powrót) to szczerze odradzam taką eskapadę. Nie żebym wogóle odradzał, ale odradzam taki początek. Zaznaczam, że daleki jestem od zniechęcania,straszenia Cię, mędrkowania i brylowania wiedzą w tym temacie, ja tylko tak poprostu-bo nikt się nie odzywał na forum. Ogólnie rzecz ujmując to wszystko opiera sie na naszym rozsądku,bo nikt nie może zabronić innym wyruszyć na szlaki -i dobrze i na szczęście i żeby tak zostało.Ale jeśli to ma być przyjemne,fajne itp. a przedewszystkim bezpieczne, to na taki tydzień-dwa trzeba się naprawdę przygotowąć.A z Beskidu Śląskiego do Sądeckigo to jest kawałek. Jeśli naprawde interesują Cię jakieś konkrety to chętnie się odezwę.
Pozdrawiam serdecznie
Witam!
Przeszłam z siostrą w ciągu dwóch tygodni trasę z Rabki do Wołosatego-czerwonym szlakiem. Należy uwzględnić długość trasy od możliwości noclegu.Niektóre odcinki były bardzo długie, inne trochę krótsze.
Pierwszy nocleg Bacówka PTTK-Maciejowa, Krościenko-gospodarstwo agroturyst., Rytro-gospod.agroturyst., Krynica Zdrój-pensjonat, Bartne-gospod.agroturyst., Chyrowa-gospod.agroturyst., Puławy dolne-gospod.agroturyst., Komańcza a właściwie Prełuki ale tam nie radzę, Cisna-Bacówka PTTK, Ustrzyki Górne -schr.PTTK.
Samemu trochę idzie się nieswojo, bo rzadko w zwykły dzień można spotkać turystów a zasięg telefoniczny nie wszędzie jest dostępny i w razie upadku lub zasłabnięcia nie ma możliwości kontaktu, szczególnie w Beskidzie Niskim. Beskid Niski był słabo oznakowany i w dwójkę lepiej się szuka szlaku.
Jeszcze zapomniałam dopisać jeden nocleg w Regietowie-gosp.agroturystyczne
Rzeczowy komentarz kiki59.
Moje uwagi do trasy GSB i regionu Beskid Niski:
starannie planować noclegi, bo nie ma ich dużo na wschód od Krynicy. W wielu wsiach, a raczej śladach wsi łemkowskich, mało ludzi oraz BRAK SKLEPÓW!.
Polecam noclegi i kuchnię w Wołowcu u Kasi (www.chatakasi.pl). !! Pozdrawiam
Czy ktoś się wybiera na Babę w niedzielę 17-go?
Z tego co wiem nawaliło sporo śniegu, ale sytuacja na weekend ma się poprawić. Nie wiem czy ryzykować, może jakieś rady?
Czy ktoś się wybiera na Babę w niedzielę 17-go?
Z tego co wiem nawaliło sporo śniegu, ale sytuacja na weekend ma się poprawić. Nie wiem czy ryzykować, może jakieś rady?
Witam mam pytanie odnośnie stanu szlaku na Rysy. Jak tam sprawa wygląda po zeszłorocznej lawinie. Wybieramy się oczywiście latem ale zawsze warto wiedzieć na co liczyć na szlaku.
Przepraszam za tego posta, ale jestem tu stałym bywalcem, zamieściłem najwiecej opisów wycieczek i osmielam się prosić tu, bo nie wiem gdzie o pomoc.Trwa głosowanie w konkursie na Bloga Roku 2012, które potrwa przez tydzień do 31 stycznia. Zgłosiłem też swój górski blog Marcogora. Mój blog istnieje już prawie rok czasu, przez ten czas średnio co drugi dzień powstaje nowy wpis. Jeśli podoba Wam się drodzy czytelnicy i zechcecie mnie wesprzeć swimo głosem wystarczy wysłać sms na numer 7122, w treści wpisując; G00061 ( zera w środku). Liczę na zrozumienie, koszt to 1,23 zł, pieniądze z głosowania zasila Fundusz Marka Kaminskiego i pomogą chorym dzieciom, więcej przeczytacie tu.. http://marekowczarz.pl/konkurs-na-blog-roku-2012/
HELLO,
Wybieram się 31 grudnia na Baranią Górę. Czy macie dla mnie jeakieś wskazówki? Chcę wejść niebieskim szlakiem do Wisły Czarne Fojtula, a zejść do schroniska na Przysłopie. Czy jest to bezpieczny szlak w tych warunkach pogodowych? Nie idę sama.Czy w schronisku zastanę w ogóle kogokolwiek w tym terminie? Gdzie najlepiej zostawić samochód???
Będę wdzięczna na rady
E>
Hej,
Przede wszystkim na stronie gopr przeczytaj komunikat. Wskazówką jest zdrowy rozsądek. Czy jest bezpieczny w tych warunkach pogodowych? A jaka pogoda będzie?
Pozdrawiam i życzę niezapomnianych chwil.
Beskid Żywiecki
Mała uwaga dotycząca szlaku niebieskiego z Romanki przez Sopotnię Małą-Tokarkę do Żywca-Trzebini-uważajcie na znaki.Szlak mało uczęszczany,nie "przetarty" -znaki często wymalowane na drzewach o śr.5 !! cm.-łatwo przeoczyć.
Pozdrawiam.
Witam,
wczoraj wróciliśmy z wyprawki do Doliny pięciu i Morskiego przez Świstówkę. Według oznaczeń na szlakach ze schroniska w Dolinie Pięciu do Morskiego Oka idzie się około 1.45. Pokonanie tego odcinka zajęło nam ponad dwie godziny, a przyznam się, że kondycyjnie nie jest z nami najgorzej. Wydaje mi się, że kiedyś były tam łańcuchy, dzisiaj ich nie ma, a przydałyby się, bo miejscami jest niebezpiecznie.
Serdecznie pozdrawiam
Miałem okazję teraz pozwiedzać trochę Beskid Wyspowy i w związku z tym mam kilka porad dla turystów:
- stan szlaku na Ćwilin z Mszany Dolnej (żółty) oceniam na dobry, ale ze wzg. na ostatnie wiatrołomy trochę drzew (w tym i znakowanych) ubyło więc zdarzają się luki oznaczeń. Sama końcówka podejścia praktycznie łysa i tam już zupełnie ginie oznakowanie także uczulam - dopóki nie zobaczycie tablicy z napisem Ćwilin (1072m n.p.m.), dopóty maszerujcie ;)
- Szlaki z Tymbarku na Kostrzę, Paproć i Kamionną: O ile na paproć jest jeszcze dobrze szlak oznakowany i łatwo go znaleźć, to szlaki na Kostrzę i Kamionną łatwo zgubić!
Kilka tygodni temu szedłem w Beskidzie Niskim z Lackowej przez Przełęcz Puławskiego,Ostry Wierch do Izb.Chciałem przejśc przez dolinę Bielicznej .Okazało się że cały teren doliny został ogrodzony, na dróżkach postawiono bramki i szlabany, oznakowano dolinę jako teren prywatny. Nawet podejście pod cerkiew wymaga przejścia przez szlaban i wejścia na teren prywatny. Ten teren zajęło jakieś "gospodarstwo hodowlane ???" lub agroturystczne.
Ten najpiękniejszy kawałek Beskidu wpadł w prywatne łapy , może zaraz zaczną sprzedawać bilety wstępu na teren doliny, a może też oni są odpowiedzialni za usunięcie kawałka zielonego szlaku przez Lackową.
Pozdrawiam.
A nie Przełęcz Pułaskiego?
Witam,
W ostatnim czasie będąc na trasie Trzy Kopce Wiślańskie -> Orłowa -> Równica dowiedziałem się, że na schronisko na Orłowej nie jest już schroniskiem, a zamkniętym i zaopatrzonym w monitoring terenem prywatnym. Na pierwszy rzut oka sprawa wydawała się podejrzana, bo jeszcze 3-4 lata temu ten budynek wyglądał inaczej (czyt. gorzej). Pozdrawiam!
Drodzy Turyści chciałbym ostrzec wszystkich przed utrudnieniami na szlaku żółtym Kamesznica-Karolówka. Trwa tam remont jednej z kładek nad potokiem. Brakuje jakiejkolwiek informacji, a dodatkowo miejsce to jest trudne do obejścia. Panowie, którzy tam pracują nie mają pojęcia o tym, że to jest szlak i próbują nieudolnie tłumaczyć jak to miejsce obejść. Ja tonąc w błocie jakoś przeszedłem, ale jeśli ktoś nie jest przygotowany na ekstremalne obejścia to nie polecam. Druga sprawa jaką chciałem zasygnalizować to stan GSB na odcinku Glinne-Węgierska Górka. Kiedyś krytykowano za stan utrzymania szlaki Beskidu Małego i nastąpiła lekka poprawa. Teraz najważniejszy szlak Beskidów jest nieuporządkowany po zwózce drewna, po całej szerokości walają się pieńki, gałęzie, szlak jest porozjeżdżany przez ciężki sprzęt. Wydaje się, że ten szlak powinien być szczególnie dopieszczony ze względu na jego rangę. Pozdrawiam
Witam, 31 sierpnia tego roku schodziłem z Pilska do Korbielowa i chciałem zajść do schroniska PTTK Chata u Baców, niestety jest ono opuszczone, nikt nie odbiera telefonu a w środku jest pusto. W zeszłym roku było chyba jeszcze czynne...
Konsolfilm: ...szedłem... !!!
Witam !
Chodzę tym szlakiem od kilkudziesięciu lat(stety-niestety ) -odkąd pamiętam zawsze był jednokierunkowy-z dołu do góry.(coś jak Orla w Tatrach) Na niektórych mapach jest zaznaczony jako jednokierunkowy.Tak powinno być-nie wiem czy staliście w kolejce aby wyjść po klamrach-a po głowie lecą wam kamyki-bo komuś się zachciało schodzić żółtym na dół.
Pozdrawiam
Marek
Przykładem jak ta współpraca wygląda jest np. szlak w Beskidzie Niskim z Dzielca przez Lackową na Ostry Wierch. Strona polska oznakowanie usunęła /zamalowała na szaro/, a słowacka chyba o tym szlaku zapomniała lub zabrakło im kasy na farbę.Wiąc idziemy granicznym szlakiem szukając szarych plam na drzewach do momentu gdzie granica odbija za szlaku - i tam jest już nowe polskie oznakowanie. Trwa to już ponad 1,5 roku.
Podobnie w Bieszczadach z granicznym niebieskim, np. z Przełęczy Nad Roztokami w kierunku Balnicy idziemy "jedynie" polskim niebieskim szlakiem, czerwonego (jest na mapach) w terenie nie ma. Problem właściwie żaden, to na wypadek, jeśli ktoś by szukał w terenie czerwonych znaczków.