Żabnica to duża wieś (ok. 3200 mieszk.), długa na 10 km, rozlokowana wzdłuż potoku Żabnica. Ciekawymi budowlami są: drewniany kościół z 1914 r. i dwie XIX-wieczne drewniane kaplice. Zachowało się jeszcze nieco starych, góralskich domów. [BZY]
Przez centrum Żabnicy przechodzi Główny Szlak Beskidzki na odcinku Węgierska Górka - Słowianka. Prowadzi stąd też niebieski szlak na Halę Boraczą przez Prusów.
Poniżej można zapoznać się z opisami szlaków, których celem, początkiem lub pośrednim punktem jest Żabnica. Lista zawiera opisową nazwę szlaku, kolory poszczególnych fragmentów szlaku oraz czas przejścia.
Jeżeli chcesz zaplanować wycieczkę w oparciu o przedstawione propozycje, to klikając w nazwę przejdź do opisu wybranego szlaku i wybierz znajdujący się na końcu opisu przycisk 'Do kalkulatora szlaków'.
Gdy poniżej nie znajdziesz interesujacego Cię szlaku, to przejdź do 'Kalkulatora szlaków' wybierając ten przycisk:
Kalkulator szlaków - ŻabnicaSchronisko na Hali Boraczej posiada 35 miejsc noclegowych w pokojach 2, 3, 4 i 10 osobowych. Historia schroniska zaczyna się 1928 roku, a wybudowane zostało przez bielsko-bialskie Żydowskie Towarzystwie Gimnastyczno-Sportowe Makkabi. W roku 2005 roku wyremontowano schronisko zmieniając m.in. elewację budynku, została usunięta z płytek eternitowych i została zastąpiona naturalną elewacją z desek drewnianych i wreszcie jakoś przyzwoicie wygląda. Bogaty bufet i dobrze zorganizowana obsługa dostarcza dobre jedzenie, wśród którego najbardziej znane są tutejsze jagodzianki.
Warto być na Hali Boraczej, żeby zobaczyć redyk i jesienny łossod, czyli uroczyste wyjście z owcami w góry po dniu św. Wojciecha (23 kwietnia) i powrót na św. Michała Archanioła (29 września). a także związane z tym obrzędy.
Długim grzbietem łagodnie podchodzimy na szczyt Prusowa (1010m). Ze szczytu rozległy widok na Beskid Śląski i gniazda Romanki i Lipowskiego Wierchu. Dość stromym zejściem na Borucz (809m), potem łagodniejszym na Palenicę (686m). Po drodze, na polanach, liczne kępy jałowca, które są niewątpliwą ozdobą trasy.
Palenica - szczyt w grzbiecie Prusowa. Można tu zejść z niebieskiego szlaku schodzącego do Żabnicy na Szlak Papieski i dojść wprost do stacji PKP Cisiec.
Ze szczytu Palenicy (686m) przez las, potem przez łąki dość stromo w dół. W dole poprzez zabudowania do drogi, gdzie drewniana dzwonnica. Teraz w lewo drogą do przystanku PKS Żabnica.
Widokowa trasa przez grzbiet Prusowa.
Początek szlaku na przystanku PKS Żabnica. Kilkaset metrów główną drogą do drewnianej dzwonnicy, przy której w prawo. Minąwszy zabudowania, dość stromo, dróżką do granicy lasu, a potem przez las na grzbiet Palenicy (686m).
Palenica - szczyt w grzbiecie Prusowa. Można tu zejść z niebieskiego szlaku schodzącego do Żabnicy na Szlak Papieski i dojść wprost do stacji PKP Cisiec.
Od Palenicy (686m) łagodnie grzbietem na Borucz (809m) i bardziej stromo na szczyt Prusowa (1010m). Po drodze, na polanach, liczne kępy jałowca, które są niewątpliwą ozdobą trasy. Z Prusowa rozległy widok na Beskid Śląski i gniazda Romanki i Lipowskiego Wierchu. Długim grzbietem łagodnie obniżamy się na Halę Boraczą.
Schronisko na Hali Boraczej posiada 35 miejsc noclegowych w pokojach 2, 3, 4 i 10 osobowych. Historia schroniska zaczyna się 1928 roku, a wybudowane zostało przez bielsko-bialskie Żydowskie Towarzystwie Gimnastyczno-Sportowe Makkabi. W roku 2005 roku wyremontowano schronisko zmieniając m.in. elewację budynku, została usunięta z płytek eternitowych i została zastąpiona naturalną elewacją z desek drewnianych i wreszcie jakoś przyzwoicie wygląda. Bogaty bufet i dobrze zorganizowana obsługa dostarcza dobre jedzenie, wśród którego najbardziej znane są tutejsze jagodzianki.
Warto być na Hali Boraczej, żeby zobaczyć redyk i jesienny łossod, czyli uroczyste wyjście z owcami w góry po dniu św. Wojciecha (23 kwietnia) i powrót na św. Michała Archanioła (29 września). a także związane z tym obrzędy.
Dość długi szlak ze znacznymi przewyższeniami. Atrakcyjny krajobrazowo. Warto nieco zboczyć ze szlaku by zobaczyć z bliska schrony bojowe pomiędzy Węgierską Górką a Żabnicą.
Górska Stacja Turystyczna Słowianka - prywatne schronisko dysponujące 23 miejscami noclegowymi w pokojach 3, 4 i 6-osobowych, kuchnia dla turystów, świetlica, sklepik ogólnospożywczy.
Razem ze znakami niebieskimi na południowy wschód wznosząc się odkrytym grzbietem. Po dojściu do osiedla Płone znaki niebieskie odchodzą w lewo w kierunku szczytu Romanki, a czerwone trawersują lasem jej zachodnie zbocze wznosząc się wąską ścieżką. Dochodzą do Hali Pawlusiej skąd ze znakami żółtymi dochodzą do schroniska.
Schronisko na Hali Rysiance powstało w latach trzydziestych i ma skomplikowaną historię. Początkowo powstawało jako budynek mieszkalny, ale jak się okazało budowany bez zezwolenia. Wstrzymaniem budowy zainteresowana była równiez niemiecka organizacja turystyczna Beskidenverein, która nieopodal na Hali Lipowskiej zbudowała swoje schronisko. Dzięki pomocy Tatrzańskiego Towarzystwa Narciarzy budowę ukończono i tak mamy dwa schroniska niemal obok siebie.
Z Hali Rysianka można podziwiać Pilsko i Babia Górę, Tatry i Małą Fatrę.
Trasa: Węgierska Górka Żabnica Grzebiet Abrahamowa Abrahamów Stacja Turystyczna Abrahamów Stacja Turystyczna Słowianka Romanka Kotarnica Sopotnia Mała Jastrzębica Żywiec-Rynek
Trasa: Żabnica Palenica Schronisko PTTK Hala Boracza Hala Redykalna Schronisko PTTK Hala Lipowska Schronisko PTTK Hala Rysianka Stacja Turystyczna Słowianka Stacja Turystyczna Abrahamów Abrahamów Grzebiet Abrahamowa Żabnica
Trasa: Żabnica Grzebiet Abrahamowa Abrahamów Stacja Turystyczna Abrahamów Stacja Turystyczna Słowianka Romanka Schronisko PTTK Hala Rysianka Schronisko PTTK Hala Lipowska Hala Redykalna Schronisko PTTK Hala Boracza Palenica Żabnica
Trasa: Kręcichwosty Hala Redykalna Schronisko PTTK Hala Boracza Palenica Żabnica Węgierska Górka